Jeśli rozważasz zatrudnienie organisty do grania na twoim ślubie, jest wiele możliwości. Marsz weselny Mendelssohna jest tradycyjnym wyborem. Możesz również rozważyć psalmy Pachelbela lub kantaty chóralne Bacha.
Utwór organowy Haendla
Utwór organowy Haendla na ślub jest jednym z najbardziej popularnych utworów na organy. Jest to standardowy utwór repertuaru weselnego, który dzieli się na dwie części – preludium i utwór procesyjny. Obie części mają klasyczny repertuar Bacha, Haendla, Pachelbela, Widora i Dubois. Utwór preludium jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz stworzyć niezapomnianą atmosferę w swoim wyjątkowym dniu.
Utwór organowy Haendla na ślub to świetny wybór na uroczystość. Utwór ten był pierwotnie śpiewany w operach i jest często grany na organach podczas wejścia panny młodej. Ma imponującą, dostojną atmosferę, co czyni go idealnym wyborem dla utworu organowego. Ten utwór był pierwotnie muzyką orkiestrową, ale później został zaaranżowany na organy.
Ten utwór organowy na ślub jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz uspokoić swoich gości i ustawić nastrój na swój ślub. Jeśli zatrudnisz profesjonalnego organistę, możesz wybierać z szerokiej gamy repertuaru, w tym Bacha, Haendla i innych.
Muzyka jest idealna na tradycyjny chrześcijański ślub. Jest szczególnie odpowiednia, jeśli świętujesz ślub w kościele, który ma organy piszczałkowe.
Psalmy Pachelbela
Kanon w D, Psalmy Pachelbela oraz hymn mogą być grane podczas ceremonii ślubnej. Pachelbel jest najbardziej znany ze swojej muzyki sakralnej, ale jego Kanon w D jest stosunkowo lekki i może być grany na weselu, jeśli szukasz prostego, lekkiego utworu. Ten utwór został odkryty na początku XX wieku i został przerobiony na nuty, ale popadł w zapomnienie, aż został ponownie odkryty w latach 60-tych.
Jeśli ceremonia jest katolicka, to hymny są doskonałym wyborem. Podczas gdy niektóre z nich mogą być nieco powtarzalne, hymny mają swój uświęcony czasem klimat, który sprawi, że będą idealnym wyborem na katolicki ślub. Utwory te często posiadają instrumentalistę, a muzyka jest zazwyczaj bardzo emocjonalna.
Canon in D jest dobrym wyborem na recesję. Utwór ten jest celebracją nowego małżeństwa i może być śpiewany przez nowożeńców i ich rodziny. Postludium natomiast to czas na opuszczenie kościoła przez weselników i ich gości. W trakcie postludium można nawet użyć dud, aby podkreślić radość tego dnia.
Jeśli planujesz katolicki ślub, nie możesz ignorować zasad liturgicznych. Muzyka używana na katolickim ślubie ma wyrażać uwielbienie Boga i związek panny młodej z panem młodym. Z tego powodu powinna ona przypominać muzykę graną podczas niedzielnej Mszy Świętej, gdyż muzyka ta powinna mieć charakter sakralny.
Kantata chóralna
Bacha Kantata chóralna Bacha może stanowić piękny wybór na uroczystość ślubną. Utwór ten składa się z trzech części, z których każda zawiera solową arię i akompaniament smyczków, obojów i fletów. Przedstawia centralny akt ceremonii ślubnej, kiedy to ksiądz błogosławi związek, a Bóg wiąże więzy miłości. Kompozycje Bacha są często wykonywane przed ceremonią, a każda część przebiega według rozpoznawalnego schematu ruchowego.Bach napisał wiele ze swoich kantat chóralnych na konkretne okazje, w tym na śluby. Pierwotna wersja z 1716 roku została napisana dla kaplicy książęcej w Weimarze i oparta była na tekście Salomo Francka, ulubionego librecisty Bacha. Później Bach poprawił kantatę i włączył do niej trzy recytatywy oraz XVII-wieczny chorał „Jesu, Joy of Man’s Desiring”.Kantatę otwiera orkiestrowa sinfonia, po której następuje dynamiczny kontrapunktowy chór. Tekst kantaty oparty jest na czytaniu z Ewangelii na Nawiedzenie. Zawiera również dodatkowe recytatywy, które opisują wizytę Maryi u Elżbiety i jej słynną pieśń pochwalną – Magnificat. Zawiera również cztery arie, z których wszystkie są najwyższej jakości.Kantaty chóralne Bacha to piękna propozycja na ślub. Bach skomponował kilka kantat na uroczystości ślubne, ale tylko trzy z nich są kompletne. Uważa się, że tekst „Weichet nebetrubte Schatten” pochodzi z lat weimarskich Bacha, co czyni go idealnym na ślub. Utwór organowy Pachelbela
Kanon w D Johanna Pachelbela to jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych, chętnie wybierany na orszak ślubny na weselach. Jest tak znany, że był przedmiotem parodii Johna Finnemore’a. Pachelbel był niemieckim kompozytorem z południa Niemiec, który tworzył mniej więcej w tym samym czasie co Buxtehude i Bach.
Kanon jest tak popularny, że stał się piosenką przewodnią filmu z 1980 roku z Robertem Redfordem w roli głównej. Film ten był kasowym hitem, a organowy utwór Pachelbela stał się piosenką nagrodzoną Oscarem. Choć nie jest to tradycyjny utwór weselny, to jest to piękny wybór na ślub.
Kanon to klasyczny utwór, który łączy w sobie kilka różnych instrumentów. Zaczyna się od melodii w basie ziemnym i stopniowo staje się bardziej skomplikowany w miarę dodawania organów i innych instrumentów. Utwór stopniowo zwiększa swoją złożoność, a jego kulminacją jest żywiołowy taniec barokowy. Pachelbel był przyjacielem i nauczycielem Johanna Sebastiana Bacha, jest więc prawdopodobne, że skomponował kanon na ślub Bacha.
Utwory organowe Pachelbela są niezwykle wszechstronne i zróżnicowane, obejmują niemal każdy gatunek ówczesnej muzyki. Napisał ponad dwieście utworów organowych, a także skomponował wiele utworów wokalnych. Napisał również kilka utworów kameralnych i pełnił funkcję muzyka dworskiego w Stuttgarcie i Eisenach.
Handel’s Trumpet Voluntary
Klasyczny utwór organowy na ślub to popularny wybór. The Trumpet Voluntary Haendla jest popularny i dobrze sprawdza się w tradycyjnej oprawie muzycznej. Hornpipe autorstwa Haendla to kolejny klasyczny wybór. Ma on tradycyjną melodię i może być skrócony w przypadku krótszych ślubów.
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze utworu na trąbkę. Po pierwsze i najważniejsze, upewnij się, że wybierasz właściwy. Istnieją dwie wersje „Trumpet Voluntary”. „Trumpet Voluntary” Haendla jest często mylone z „Trumpet Voluntary” Henry’ego Purcella. Ten utwór jest nie tylko wyborem weselnym, jest to również jeden z najbardziej popularnych utworów do grania w kościele i innych wydarzeniach publicznych.
Kolejnym wyborem jest Mesjasz Haendla. Ten humorystyczny utwór może być grany podczas wesela. Często solistą w tym utworze jest trąbka, ale może być on również grany przez pełną orkiestrę. Utwór ten nadaje się również na recesję ślubną. Jest to bardzo popularny wybór na usadzenie rodziców pary młodej.
Na koniec, jeśli rozważasz wykonanie Trąbkowego wolantu Haendla na wesele, nie zapomnij włączyć melodii „Here Comes the Bride”. Utwór ten pierwotnie pojawił się w operze „Lohengrin” i od tego czasu stał się ikoniczną częścią orszaku ślubnego.
Purcell Trumpet Tune
Ceremonia ślubna zwykle zawiera utwór organowy grany przez organistę. Utwór ten jest zazwyczaj wykonywany po kazaniu i czytaniach. Czasami może być również wykonywany podczas wchodzenia weselników po schodach. Numery od 16 do 27 Bacha są odpowiednie i często grane, podobnie jak Kanon Pachelbela i Rhosymedre Vaughana Williamsa.
Muzyka ślubna wybrana przez organistę powinna odzwierciedlać preferencje pary. Często słyszy się utwory z listy a), ale równie dobrze pasują niektóre utwory z listy b). W zależności od miejsca, w którym odbywa się uroczystość, można również wybrać utwory na próbny obiad i przyjęcie weselne.
Muzyka weselna będzie najbardziej pamiętna, jeśli organy zostaną połączone z instrumentami dętymi. Choć organy same w sobie są pięknym instrumentem, to dodanie do nich instrumentów dętych blaszanych sprawi, że będą bardziej efektowne. Dodanie solowego trębacza lub kwintetu dętego wzmocni efekt. Dobrym pomysłem jest również pozyskanie dodatkowych muzyków na ślub.
Bacha „Jesu, Joy of Man’s Desiring” jest popularny wśród narzeczonych. Inne popularne klasyki to 'Arrival of the Queen of Sheba’ Haendla i 'Bridal Chorus’ z Lohengrina Wagnera. Innym klasycznym wyborem jest „Canon in D” Pachelbela. Jego nazwisko wymawia się „shar-PAHN-tee-ay”. Muzyka ta jest doskonałą mieszanką lilipuciego szczęścia.