Charakter danego wnętrza definiują przede wszystkim detale. Wziąwszy pod uwagę moc dodatków do wnętrz, można stworzyć wyjątkowe i emanujące wdziękiem wnętrze sypialni. Kobieca sypialnia czerpie inspiracje z cech, jakie przypisujemy damskiej naturze – delikatności, czułości i wrażliwości. Jak jednak sprawić, aby żeński pierwiastek pojawił się w pomieszczeniu? Jak urządzić sypialnię, by była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna? Odpowiadamy!
Kobieca sypialnia – czym jest i jak się zainspirować do jej stworzenia?
Sypialnia dla kobiety to dość szerokie pojęcie, wszak nie kryje się pod nim żaden konkretnie zdefiniowany styl aranżacji wnętrz. To, co jednak pewne, to fakt, że aranżacja takiego wnętrza powinna być nie tylko przemyślana pod względem estetycznym i funkcjonalnym, ale również odpowiadać charakterowi i upodobaniom właścicielki – a te jak wiadomo mogą być różne. W związku z tym, należy pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na wystrój damskiej sypialni – jest ona pomieszczeniem unikatowym i tworzonym z myślą o konkretnej osobie.
W trakcie planowania aranżacji warto zastanowić się, co rozumiemy przez pojęcie „pokój kobiecy”. Inspiracje do stworzenia danej aranżacji wnętrza znaleźć można zarówno w magazynach, dedykowanych architekturze wnętrz, jak i w internecie – na stronach portali wnętrzarskich czy w mediach społecznościowych. Warto wziąć pod uwagę, że sypialnia kobieca powinna być miejscem służącym wyciszeniu, skłaniającym do relaksu i sprzyjającym odpoczynkowi. Projektując zatem wystrój i kolorystykę tego pomieszczenia, należy zadbać o to, by urządzić je tak, by uspokajało, koiło i nastrajało do odpoczynku nocnego.
Sypialnia kobieca – kolorystyka
Klasycznym rozwiązaniem stosowanym w przypadku pokoi kobiecych jest stonowana, chłodna paleta barw. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na ponadczasowe, uniwersalne pastele oraz biele. Jasna baza kolorystyczna pozwoli na łatwe i estetyczne zastosowanie nieco intensywniejszych i wyrazistych dodatków, które na takim tle zostaną wspaniale wyeksponowane. Ponadto, jasne odcienie działają uspokajająco i zachęcają do odpoczynku. W damskich sypialniach sprawdzi się też świetnie paleta różów, fioletów oraz zieleni – kolory te można zastosować zarówno w dodatkach tekstylnych, jak i w obiciach mebli czy na ścianach.
Zabieg, który spaja wizualnie całe mieszkanie to wprowadzenie jednego kolorystycznego motywu w całej przestrzeni mieszkalnej. Wtedy nie tylko pokój damski, ale i reszta domu będzie spójna i wizualnie atrakcyjna. Ciekawy efekt można również uzyskać, decydując się na wprowadzenie dwóch odcieni przewodnich w podobnych proporcjach.
Sypialnia kobieca – na jakie wzornictwo postawić?
Kobiece sypialnie stereotypowo kojarzy się z falbankami, kwiatami, barokowymi zdobieniami i niemal pałacowym przepychem. Jednak nie jest to jedyna możliwa opcja dla uzyskania wystroju wnętrza pełnego żeńskiej energii. Współcześnie zdecydowanie częściej ogranicza się jednak ozdobne dodatki w imię zasady „mniej znaczy więcej”. Minimalizm, styl boho, prowansalski, shabby chic oraz hampton to tylko niektóre doskonałe rozwiązania dla kobiecych sypialni, również tych o niewielkich rozmiarach. Pozwalają one na pewne manipulacje z wystrojem oraz dają możliwość wprowadzenia rozwiązań, służących wykreowaniu atmosfery spokoju i ciszy. Style te można personalizować organicznymi, prostymi w formie dodatkami pochodzenia naturalnego – wikliną, jutą, surowym drewnem – które doskonale sprawdzą się w przestrzeni dedykowanej odpoczynkowi.
Osoby mające duże mieszkania i domy mogą pozwolić sobie np. na wystrój glamour i pełen przepychu styl retro. We wnętrzach przestronnych można wprowadzić wiele dekoracji czy zdobień. Sypialnia glamour czy retro nie powinna być jednak zbyt rozpraszająca i krzykliwa – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę najważniejszą rolę tego pomieszczenia. Warto tu zachować estetyczny umiar, wybierając rozwiązania sprzyjające odpoczynkowi i relaksowi.
Sypialnia kobieca – jakie meble wybrać?
Sypialnia damska, w odróżnieniu od pomieszczenia zaaranżowanego z myślą o mężczyźnie, może zostać wyposażona w toaletkę. Pamiętajmy, że każda kobieta ma indywidualne wymagania dotyczące przestrzeni potrzebnej do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego zakup toaletki jest kwestią bardzo indywidualną. Niemniej jednak, mebel taki pozwoli na wygodne wykonywanie makijażu oraz fryzur w zaciszu własnej sypialni – dokonując wyboru tego, który sprawdzi się najlepiej, należy mieć na uwadze, że powinien mieć dobre oświetlenie i być wyposażony w praktyczne lustro.
Jeśli sypialnia pełni jednocześnie rolę garderoby, kobiecy pokój należy wyposażyć również w pojemną szafę, która pomieści odzież i dodatki. Jest to szczególnie ważne w przypadku aranżacji mniejszych mieszkań, w których rzadko kiedy przewidziano osobne pomieszczenie. Warto rozważyć zakup szafy nie tylko dopasowanej do stylu pomieszczenia, ale też posiadającego lustrzane drzwi – zniesie to konieczność dokupowania kolejnego lustra, a ponadto powiększy optycznie przestrzeń sypialni.
Jeśli potrzebujemy pomocy w aranżacji sypialni czy innych pomieszczeń, możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, która zapewnia niezbędną pomoc – od teorii, po projekt i jego realizację.
Artykuł sponsorowany