Po trudnych i na pierwszy rzut oka nieciekawych latach PRL-u w aranżacjach zaczęły pojawiać się nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania. Na topie było szkło i metal, a w oświetleniu pojawiały się lampy o prostych liniach i geometrycznych kształtach. Z czasem jednak monochromatyczne wnętrza zaczęły nudzić, a na salony wróciła pełna kolorów i ornamentów stylistyka retro. Co to oznacza dla oświetlenia? Jakie są modne lampy retro?
Czym się charakteryzuje oświetlenie retro?
Lampy retro to te inspirowane latami 50. 60. I 70. XX wieku. Modele we współczesnym wydaniu są jednak o wiele bardziej uproszczone niż te z połowy minionego wieku. Mają one lekkie formy, ozdobne żarówki i nieprzytłaczające klosze. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie w żyrandolach do salonu i pojedynczych lampach wiszących, które mogą rozświetlić kuchnie, małe pokoje, hol. Odświeżeniu uległ także design kinkietów retro i lampek nocnych z abażurami – oświetlenia idealnego do łazienek i sypialni.
Oświetlenie retro – stylizowane żyrandole
Najbardziej oczywistym oświetleniem retro są żyrandole. Te współczesne stylizowane na design z połowy lat ubiegłego stulecia niewiele mają jednak wspólnego z modelami w kształcie rozgwiazdy i żarówkami schowanymi do kloszy. W nowoczesnych żyrandolach retro ciężkie abażury zastępują szklane klosze, a wymyślne rozgwiazdy proste ramiona. Dzięki temu są one lekkie i nie przytłaczają wnętrza. Takie cechy mają też żyrandole o kształcie pająkowatym. Charakteryzują się one tym, że nie zasłaniają żarówek kloszami, traktując je jako swoistą dekorację wnętrza.
Miedziane lampy z drucianymi kloszami
W kuchniach, holach czy małych pokojach zamiast żyrandoli pojawiają się lampy wiszące. Te oddające styl panujący w połowie ubiegłego wieku to modele miedziane i z kloszem z drutów. Najczęściej ich klosze mają kształt pozwalający wprowadzić do pomieszczenia dużą ilość światła. Ich zaletą jest również duża dekoracyjność, lekkość i uniwersalność. Miedziane lampy retro łatwo dopasować do każdej kolorystyki i wyposażenia.
Lampy w stylu karczocha Poula Henningsena
Oświetlenie retro bardzo chętnie czerpie z innych designów. Często wykorzystuje stylistykę industrialną (czego przejawem są lampy z metalu, z drucianą siatką i bez osłon na żarówki), a także skandynawską. Przejawem tej ostatniej inspiracji jest lampa wisząca w stylu karczocha Poula Henningsena. Wśród modnego oświetlenia retro pojawiają się też inne oprawy naśladujące projekty Henningsena np. skromniejsza od Karczocha lampa Snowball – która jak sama jej nazwa mówi, nawiązuje formą do śnieżnej kuli. Tego typu oprawy dodają wnętrzu nonszalancji i polotu.
Drewniane lampy retro
Powiew minionej epoki do wnętrza pozwalają także wprowadzić lampy retro drewniane z dodatkiem chromu i szklanymi kloszami. Takie oświetlenie świetnie sprawdza się w kuchni oraz korytarzu. W tym pierwszym pomieszczeniu postawić możesz również na model z metalowym kloszem i dokupić do niego żarówki LED, ale wzorowane na tych żarnikowych.